Atatürk ve Erdoğan’a hakaret: Bakanlıklar harekete geçti

Sosyal medyada yayınlanan bir videoda DEM Partili yöneticilerin Diyarbakır Sur Belediyesi’nin başkan odasında Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğraflarını işaret ederek küfür ettikleri görüntüler tepki topladı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, iddialarla ilgili müfettiş görevlendirildiğini duyururken Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ise Cumhuriyet Başsavcılığı’nca adli soruşturma başlatıldığını bildirdi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, “DEM Parti yöneticilerinin, Diyarbakır Sur Belediyesi mazbata töreni sonrasında, makam odasında bulunan Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğraflarına yönelik hakaret içeren sözleriyle ilgili Mülkiye Müfettişi görevlendirilmiştir” ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ise, Diyarbakır’ın Sur Belediyesi’nde DEM Parti yöneticilerinin ‘Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret’ iddiası nedeniyle Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca adli soruşturma başlatıldığını bildirdi.

“SALDIRILARA KARŞI DURMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise yaptığı bir paylaşımla DEM Parti yöneticilerine tepki gösterdi. Çelik, “Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin değerlerini savunmaya ve bunlara dönük saldırılara karşı durmaya devam edeceğiz” dedi.

Çelik’in paylaşımı şu şekilde:

“Bazı DEM Parti yöneticilerinin Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, Devletimizin ve milletimizin birliğini temsil eden Sn Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, bağımsızlığımızın sembolü şanlı Bayrağımıza ve İstiklal Marşımıza yönelik çirkin yaklaşımları asla kabul edilemez. Siyaset alanı meşru bir alandır. Meşru alan içinde hareket etme yetkisi almış olanlar, yetkilerini gayrı meşru yaklaşımlar için kullanmazlar. Söz konusu çirkin yaklaşımlar içerisinde olanlara karşı tavrımız ve duruşumuz nettir. Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin değerlerini savunmaya ve bunlara dönük saldırılara karşı durmaya devam edeceğiz.”

DEM PARTİ SÖZCÜSÜ: “ASILSIZ İDDİALAR”

DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan’dan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya yanıt: “Diyarbakır ve Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanlarımızın açıklamalarına rağmen bu asılsız iddialara inanmaya can atanlar olduğunu biliyoruz. Kamu kaynaklarını beyhude çabalar için harcamamanızı öneriyoruz. Aynı kaynakları/olanakları kayyum yolsuzluklarını ve bıraktıkları borçları incelemek için seferber etmeyi düşünür müsünüz?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x